Hakkımızda

Hakkımızda
Ve yeniden bir yolculuk başladı...

Yıl 1828... İstanbul, kürekleri ve yelkenleri olmayan bir deniz aracı ile tanışıyor. İpek taciri Artemis Efendi, Sultan II. Mahmut’a hediye etmek için, iki yanı çarklı ve buharla çalışan Swift adlı gemiyi satın alarak İstanbul’a getirir. Geminin adı Buhar gemisi olur. Fransızca “bateau à vapeur“ (buharlı gemi) sözcüğünden bize kalan “vapeur” kısmı olur ve bu gemilerin küçük olanlarına İngilizce “steamboat”tan uyarlanan istimbot ve diğerlerine de vapur adı verilir.

Osmanlı döneminde Vapur gemisiyle ve sözcüğüyle ilişkimiz böyle başlıyor.
Yıllar geçiyor ve Türkiye kendi “vapurlarını”, diğer büyüklü küçüklü teknelerini kendi üretmeye başlıyor. İlerliyor. Yeni teknolojilerle, çağının konforunu taşıyan şehir içi yolcu gemileri yapılıyor.

Bunlardan biri de 1976 yılında denize kavuşan ve adını 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yitiren Gazeteci Adem Yavuz’dan alan gemidir. Şehit Adem Yavuz gemisi, 37 yıl boyunca milyonlarca insanı İstanbul Boğazı’nın iki yakası arasında taşıdı. Milyonlarca anının yaşanmasına vesile oldu.


2013 yılında emekliye ayrılan Şehit Adem Yavuz gemisi, İstanbul’a yeni bir nefes katmak amacıyla bir yatırımcı tarafından satın alındı. “Art deko” tarzında yeniden tasarlandı. Geçmişi yaşatmak için art deko tarzının yanında ilk Osmanlı gemileri anısına adında “vapeur” Fransızca olarak kullanıldı ve “Le Vapeur Magique” olarak yeni bir yolculuğa çıktı. Şehit Adem Yavuz’un anısı gemi içinde korunmaya devam ediliyor.

Le Vapeur Magique, art deko tasarımı, Osmanlı-Fransız esintisi, Türk mutfağından eşsiz lezzetleriyle restoranı-kafesi, sürprizli selfi alanları ve müzesi, özel toplantı salonu, sunum salonu ve canlı caz müziği ile hem bir turistik gemi hem de iş dünyasının, Boğaz sularındaki yeni lansman ve toplantı mekânı oldu.

Le Vapeur Magique, “Bir İstanbul Ayrıcalığı” olarak, her sabah İstanbulluları ve ziyaretçilerini Sarayburnu’nda selamlıyor; Boğaz gezisinde yanlarından süzülüyor; akşamları Boğaz’da Türk Mutfağının damak tadını yaşatıyor.

HİZMETLERİMİZ


Le Vapeur Magique, “Bir İstanbul Ayrıcalığı” olarak, her sabah İstanbulluları ve ziyaretçilerini Sarayburnu’nda selamlıyor; Boğaz gezisinde yanlarından süzülüyor; akşamları Boğaz’da Türk Mutfağının damak tadını yaşatıyor.

En Güzel Anılarınız için Le Vapeur Magique...
whatsapp